Kmenová pásová pila

Chcete znát důvod proč se v posledních 15-ti letech tak prudce zvýšil prodej kmenových pásových pil? Pilaři po celé Evropě se naučili využívat výhod, které kmenové pásové pily nabízí. Níže naleznete přehled alespoň těch nejdůležitějších:

  • Kulatina vstupující do pilnice s kmenovou pásovou pilou nemusí být tříděna podle průměru. Tím pochopitelně ušetříme investiční náklady za třídící linku, ale také ušetříme náklady na její provoz.

  • Po prvním řezu provedeném na kmenové pásové pile (po otevření) vidíme kvalitu dřevní hmoty. Následně můžeme změnit způsob pořezu v případě, že nám nevyhovuje kvalita dřeva. To je ohromná výhoda například oproti klasickým katrům.

  • Kmenová pásová pila je velmi flexibilní, to znamená, že se velmi jednoduše a rychle přestaví tloušťka řezu podle potřeby. Stejně tak se rychle a jednoduše nastaví potřebná tloušťka řezu při výrobě stavebního řeziva například stavebních hranolů.

  • Moderní kmenová pásová pila má prvky, které nám umožňují optimalizaci pořezu kulatiny, a tím se zvyšuje výtěž. Vstupující kulatina je změřena řadou fotobuněk a počítač navrhne optimální pořez podle požadovaných rozměrů řeziva.

  • Pro další zvýšení výkonu lze použít automatické nastavení kulatiny upnuté ve vozíku kmenové pásové pily. Můžeme zadat, že první odříznuté prkno musí mít minimální šířku např. 8 cm, a vozík s kulatinou se automaticky nastaví na první řez. Toto řešení zrychluje řezání a tím zvyšuje i výkon pily.

  • Zejména v zimním období jsou časté námitky pilařů na stabilitu pilových pásů. I zde máme řešení pro moderní kmenové pásové pily: rychlost posuvu vozíku do řezu je řízena velikostí zabíhání pilového pásu. Před řezáním si nastavíme maximální povolenou velikost zabíhání, například 1mm. Pokud se při řezání začne velikost zabíhání pilového pásu blížit této hodnotě, řídící systém kmenové pásové pily sníží rychlost posuvu, čímž se sníží i velikost zabíhání pilového pásu.

  • Časté námitky pilařů jsou na náročnou přípravu pilových pásů, což je objektivní pravda. Ale i v tomto směru se vývoj posunul dále. Dnes se pilové pásy ostří na moderních CNC řízených ostřičkách, které mají chlazení kapalinou. Proto se pata zubu „nespálí" a pásy zde nepraskají. Rovněž válcování pilového pásu je dnes automatizované, používají se „rovnací a válcovací" centra, která nástroj velmi dobře připraví (například Vollmer, nebo Iseli). Pochopitelně takové vybavení brusírny je finančně náročné. Dnes působí na Českém a Slovenském trhu firmy, které se zabývají přípravou pilových pásů pro zákazníky. Mezi ně patří i naše firma - GOFER nástroje a.s. Máme své specializované brusírny v Plané nad Lužnicí, ve Valašské Meziříčí a v Hodruši - Hámroch na Slovensku Všechny tyto brusírny jsou vybavené špičkovou technologií a dovážejí nástroje připravené k nasazení na kmenovou pásovou pilu podle dohody se zákazníkem.

  • Občas se ke mně dostane námitka, že kmenová pásová pila má malý výkon. Běžné výkony kmenových pásových pil Primultini jsou cca od 30 m³ do 120 m³. Pochopitelně záleží na průměru kulatiny, způsobu pořezu a stavu kulatiny. Jistě jsou důležité i další parametry, jako například automatizace dopravy kulatiny a odebírání řeziva. Pro většinu pilařů jsou tyto výkony postačující. Pro vyšší výkony je možné využití 2. směny.

Jistě, že bych mohl dál pokračovat ve výhodách při pořezu kulatiny na kmenové pásové pile. Toto je jen malý základ. Pokud byste měli zájem o delší diskusi, prosím napište mi krátký email na simek@gofer.cz. Rád za Vámi přijedu a vše prodiskutujeme.

 

Ing. František Šimek

 

Zástupce fy Primultini pro ČR a SR.

 

 

 
 
 
  GOFER nástroje, a. s. - Ing. František Šimek

gofer

Mobil: +420 602 375 229

gofer

Fax: +420 251 640 257

gofer

E-mail: simek@gofer.cz